Artystka z Tomic uhonorowana

Mira Sabatowicz otrzymała prestiżową odznakę.

Mira Sabatowicz, znakomita artystka związana z gminą Tomice, otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W ten sposób doceniono jej wkład w rozwój sztuki, a także ochronę dziedzictwa kulturowego.

Uhonorowana tą prestiżową odznaką Mira Sabatowicz jest artystką niemalże wszechstronną. Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki – maluje, rysuje, tworzy ceramikę, czasem nawet rzeźbi w kamieniu. Ponadto trudni się grafiką komputerową, a swego czasu projektowała również unikatową odzież –aplikowaną i ręcznie haftowaną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mira Sabatowicz znana jest też jako instruktorka warsztatów ceramicznych dla dzieci i dorosłych.

W 2009 roku kupiła stary, prawie stupięćdziesięcioletni, skazany na zagładę drewniany dom w Tomicach. Wyremontowała go i w jego wnętrzach stworzyła Galerię Sztuki Bałysówka (nazwaną tak na cześć urodzonego w Tomicach rzeźbiarza Wincentego Bałysa). Od tamtej pory jest to bardzo ważne miejsce na kulturalnej mapie powiatu wadowickiego. Odbywa się tam jedna z największych dorocznych imprez w gminie Tomice – Majowe Bałysowanie. W tym roku z konieczności przybrała ona skromniejszą niż zazwyczaj formę wystawy online. Ale być może w przyszłości znów będzie to huczne wydarzenie z występami zespołów artystycznych i poczęstunkiem. (eł)

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż zadanie *