O Bałysówce

Galeria Sztuki Bałysówka

        Galeria Sztuki Bałysówka swoją nazwę zawdzięcza Wincentemu Bałysowi, rzeźbiarzowi urodzonemu w Tomicach, wykształconemu w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który zginął na początku drugiej wojny światowej. Aby jego pamięć nie zginęła.

Wincenty Bałys (1906 – 1939)

        Galeria Sztuki Bałysówka to, przede wszystkim, miejsce spotkań okolicznych artystów. Od momentu pierwszej wystawy 16 maja 2009 roku w każdy drugi piątek miesiąca artyści spotykają się w Galerii. Kto ma ochotę na spotkanie jest mile widziany. Czasem brakuje miejsca, aby wygodnie usiąść, ale nikomu to nie przeszkadza. Omawiamy kolejne wystawy, dzielimy się zaproszeniami na wystawy indywidualne, wymyślamy co będziemy tworzyć na lipcowym plenerze, który odbywa się w Bałysówce. Dzięki plenerom, teren koło Bałysówki zmienia się w galerię rzeźb. Można zobaczyć Anioła z Diabłem, tradycyjne ule, tipi indiańskie. Pojawił się totem, w którym swych sił rzeźbiarskich próbowali wszyscy uczestnicy pleneru. Wielką atrakcją jest drewniany płotek z rzeźbionymi ptaszkami – uwielbiają go dzieci. W 150-lecie domu zawisły pod dachem serduszka podpisane przez artystów i życzliwych nam ludzi – Wójta, Sekretarza Gminy, Koła Gospodyń Wiejskich, koła dziecięce.

        Od kilku lat majowej wystawie towarzyszą występy zespołów śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich naszej gminy i wszystkich zespołów dziecięcych z Ośrodka Kultury Gminy Tomice, a także Orkiestry Dętej z Zygodowic. „Majowe Bałysowanie” to już coroczna impreza naszej gminy.

Wystawy, które odbyły się w Galerii:

2009 r. – „Dopóki jesteśmy” – otwarcie galerii

2009 r. – „Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem

2010 r. – „Barwy Rodziny”

2011 r. – „Ecce homo – oto Człowiek”

2012 r. – „Urocze Zakątki Doliny Karpia”

2012 r. – „mali artyści ze Stowarzyszenia „Dać szansę”

2013 r. – „Tomice w Sztuce”

2014 r. – „5 zmysłów”

2015 r. – „Lustro”

2016 r. – „Dożyłem 150 lat” – obchody rocznicy domu – Bałysówka, Św. Jakuba 2

2017 r. – „Moja przestrzeń”

2018 r. – „Światłem malowane”

2019 r. – „Jeszcze w zielone gramy” – 10 lat Bałysówki

        W Galerii można oglądać obrazy i rzeźby ok. 30 artystów pochodzących z Tomic, Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimia, Krakowa, Katowic, Chełmka. Grono artystów co roku powiększa się i zatacza rozległy teren. W Galerii przyjmujemy wiele wycieczek, na życzenie organizujemy warsztaty ceramiczne i malarskie. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Dolina Karpia. Bałysówka jest członkiem Ekomuzeum Doliny Karpia. Odwiedzają nas osoby dorosłe i dużo wycieczek młodzieży i dzieci ze szkół i przedszkola. Organizujemy w przedszkolach warsztaty ceramiczne.

        Moja miłość do starych, drewnianych, zaniedbanych domów zrodziła piękne miejsce do mieszkania dla mnie i miejsce, jak się okazało, potrzebne artystom. Mam dzięki Galerii przyjaciół artystów, życzliwych ludzi dookoła i zabytkowy dom, który tak jak dawniej, służy ludziom.

Mira Sabatowicz i Zbigniew Ziob

Zima – styczeń 2021