
Konkurs organizowany jest przez Związek Ceramików Polskich i Miejską Galerię Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem
Celem projektu jest:
– Zaangażowanie artystów – tu: ceramików i rzeźbiarzy różnych pokoleń – w artystyczny dialog z twórcami parającymi się odmiennymi dziedzinami twórczości.
– Wykazanie, że na polu wspólnej wrażliwości i głębokiego przeżywania świata mimo odmienności używanego języka dialog ten jest możliwy.
– Poszerzanie wiedzy o naszym dziedzictwie narodowym zarówno u artystów jak i u widzów konkursu.
– Uwypuklenie wkładu twórczości filmowców polskich będących bohaterami III edycji konkursu w dorobek kultury europejskiej i światowej.
– Pokazanie wystawy konkursowej jako projektu czytelnego dla każdego odbiorcy, niehermetycznego, atrakcyjnego i zachęcającego do odbioru sztuki.
W pierwszej edycji konkursu rzeźbiarze i ceramicy pokazali prace inspirowane poezją Zbigniewa Herberta. Oddali swój głos w przestrzeni trójwymiarowej wobec poruszanych przez niego problemów. W edycji drugiej bohaterami byli zakopiańscy kompozytorzy – Mieczysław Karłowicz i Karol Szymanowski. Trzecia edycja stawia równie trudne wyzwanie.
Elementem inspirującym mają być filmy uznanych postaci polskiej kinematografii:
„Imagine” Zbigniewa Rybczyńskiego do muzyki Johna Lennona
„Muzykanci” Kazimierza Karabasza
„Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego
„Katedra” Tomasza Bagińskiego
Wystawa czynna od 22 lutego do 15 marca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 41